{short-story limit="840"}
Göygöl rayonunda yol təsərrüfatının etibarlı şəkildə idarə olunması, hər bir yaşayış məntəqəsinin rahat və təhlükəsiz nəqliyyat əlaqəsi ilə təmin edilməsi böyük məsuliyyət, uzaqgörənlik və peşəkarlıq tələb edir. Bu məsuliyyətli sahəyə rəhbərlik edən Göygöl rayon Yol İstismar İdarəsinin rəisi Sənan Nəcəfov öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, yol infrastrukturu sadəcə asfalt və texnika deyil, insanların gündəlik həyatının ritmini müəyyən edən mühüm strateji sahədir. Onun rəhbərliyi altında yolların saxlanılması, təmiri və daim işlək vəziyyətdə qorunması ardıcıl və sistemli şəkildə həyata keçirilir.
Yol İstismar İdarəsinin rəisi kimi Sənan Nəcəfovun əsas vəzifəsi rayon ərazisində avtomobil yollarının istismar vəziyyətinə nəzarət etmək, mövsümi dəyişikliklərə uyğun olaraq qabaqlayıcı tədbirlər görmək, yol örtüyünün keyfiyyətini qorumaq və hərəkət təhlükəsizliyini təmin etməkdir. O, bu vəzifələri formal yanaşma ilə deyil, məsuliyyətli dövlət qulluqçusu kimi, yüksək intizam və prinsipiallıqla yerinə yetirir. Xüsusilə qış aylarında yolların buz və qardan vaxtında təmizlənməsi, yaz-yay mövsümündə isə deformasiyaya uğramış hissələrin operativ bərpası onun rəhbərlik etdiyi kollektivin çevikliyini göstərir.
Sənan Nəcəfov idarəçilik fəaliyyətində planlılıq və nəzarət mexanizmlərinə xüsusi önəm verir. Texniki parkın saz vəziyyətdə saxlanılması, işçi heyətin peşəkarlığının artırılması, əməyin mühafizəsi qaydalarına ciddi riayət olunması onun rəhbərlik prinsipinin əsas sütunlarıdır. O, hesab edir ki, yol təsərrüfatı sahəsində ən kiçik səhlənkarlıq belə böyük fəsadlara yol aça bilər. Məhz buna görə də hər bir iş prosesinə şəxsən diqqət yetirir, görülən işlərin keyfiyyətinə tələbkarlıqla yanaşır.
Rayonun kənd və qəsəbələrini birləşdirən yolların saxlanılması, kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan əhalinin məhsullarını bazarlara rahat çatdırması üçün əlverişli şəraitin yaradılması da onun fəaliyyətində mühüm yer tutur. Yol infrastrukturu yaxşı olan ərazi həm iqtisadi, həm sosial baxımdan daha sürətlə inkişaf edir. Bu reallığı dərindən anlayan Sənan Nəcəfov, yol təsərrüfatını rayonun inkişafının əsas dayaqlarından biri kimi görür və bu istiqamətdə davamlı iş aparır.
Onun fəaliyyəti təkcə inzibati və texniki çərçivə ilə məhdudlaşmır. Sənan Nəcəfov şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı ilə də seçilir. Müxtəlif vaxtlarda onların məişət problemlərinin həllinə dəstək göstərilməsi, sosial həssas ailələrə diqqət yetirilməsi onun vətəndaş mövqeyinin təzahürüdür. O, Vətən uğrunda canını fəda etmiş qəhrəmanların ailələrinə ehtiramı yalnız sözlə deyil, əməli addımlarla göstərməyin vacibliyini hər zaman vurğulayır.
Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində dəstəkləyici mövqe tutması, tədbirlərdə iştirak etməsi, mənəvi dayaq olması Sənan Nəcəfovun insanpərvərliyini göstərir. O, hesab edir ki, dövlətə sədaqət yalnız vəzifə borcunu yerinə yetirməklə bitmir, həm də Vətən uğrunda sağlamlığını itirmiş insanlara sahib çıxmaqla tamamlanır.
Sənan Nəcəfov dövlətçiliyə sadiq, milli maraqları hər şeydən üstün tutan rəhbərlər sırasındadır. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasını dəstəkləyir, ölkədə aparılan quruculuq siyasətinin regionlarda da uğurla icrasına öz töhfəsini verir. Dövlət başçısının yol infrastrukturunun yenilənməsi və müasir standartlara uyğunlaşdırılması ilə bağlı tapşırıqlarını məsuliyyətlə yerinə yetirmək onun üçün həm şərəf, həm də vəzifədir.
Göygöl rayonunun strateji əhəmiyyətini nəzərə alaraq, yol şəbəkəsinin daimi nəzarətdə saxlanılması, turizm potensialının inkişafına dəstək verilməsi də onun fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindəndir. Rayonun füsunkar təbiətinə gələn qonaqların təhlükəsiz və rahat hərəkəti üçün yolların saz vəziyyətdə olması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu sahədə görülən işlər rayonun ümumi imicinə müsbət təsir göstərir.
Kollektivlə münasibətlərində ədalətli və tələbkar mövqe tutan Sənan Nəcəfov işçilərin sosial rifahına da diqqət yetirir, onların əməyini qiymətləndirir, komanda ruhunun formalaşmasına çalışır. Onun rəhbərliyi altında formalaşmış iş mühiti qarşılıqlı hörmət, intizam və məsuliyyət prinsiplərinə əsaslanır. Bu isə görülən işlərin keyfiyyətində özünü açıq şəkildə göstərir.
Bütün bu xüsusiyyətlər Sənan Nəcəfovu yalnız bir idarə rəhbəri kimi deyil, dövlətə sədaqətlə xidmət edən, vəzifəsini vicdanla yerinə yetirən, cəmiyyət qarşısında məsuliyyətini dərk edən bir şəxsiyyət kimi təqdim edir. Yol təsərrüfatı kimi mühüm sahədə çalışaraq insanların gündəlik həyatına görünməz, lakin həyati əhəmiyyət daşıyan töhfələr vermək böyük zəhmət tələb edir. Sənan Nəcəfov bu zəhməti şərəflə daşıyan, dövlətçiliyə və Vətənə bağlılığı ilə seçilən rəhbərlərdən biridir.