{short-story limit="840"}
Yasamal rayonu paytaxtın ən dinamik, sosial baxımdan mürəkkəb və eyni zamanda strateji əhəmiyyət daşıyan ərazilərindən biri kimi hər zaman güclü idarəçilik, çevik qərarlar və vətəndaşa açıq münasibət tələb edir. Məhz belə bir məsuliyyətli məkanda Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini kimi fəaliyyət göstərən Hüseyn Əfəndiyev öz işgüzarlığı, prinsipiallığı və dövlətə bağlılığı ilə seçilən rəhbər simalardandır. Onun fəaliyyəti yalnız inzibati idarəetmə çərçivəsində məhdudlaşmır, o, eyni zamanda sosial həssaslıq, vətəndaş məmnunluğu və ictimai etimad anlayışlarını real iş mühitində tətbiq edən idarəçi kimi tanınır.
Birinci müavin kimi Hüseyn Əfəndiyevin üzərinə düşən vəzifələr geniş və çoxşaxəlidir. Rayon ərazisində sosial-iqtisadi layihələrin icrasına nəzarət, kommunal xidmətlərin koordinasiyası, abadlıq və quruculuq işlərinin təşkili, vətəndaş müraciətlərinin operativ araşdırılması və həlli onun gündəlik fəaliyyət istiqamətlərindəndir. O, hər bir tapşırığa dövlət məsuliyyəti ilə yanaşır, qərarların icrasına şəxsən nəzarət edir və proseslərin şəffaf şəkildə həyata keçirilməsini təmin etməyə çalışır. Yasamal kimi sıx əhali yaşayan rayonda infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, məhəllədaxili yolların bərpası, həyətlərin abadlaşdırılması, sosial obyektlərin fəaliyyətinin koordinasiyası kimi məsələlər onun daim diqqət mərkəzindədir.
Hüseyn Əfəndiyevin idarəçilik üslubunda diqqət çəkən əsas məqam vətəndaşla birbaşa təmas prinsipidir. O, qəbul günlərində sakinləri dinləməklə kifayətlənmir, müraciətlərin mahiyyətini dərindən araşdırır, problemin kökünə enməyə çalışır və həll mexanizmini sistemli şəkildə qurur. Bu yanaşma Yasamal sakinləri arasında ona qarşı yüksək etimad formalaşdırıb. İnsanlar bilirlər ki, səsləndirilən problem diqqətsiz qalmayacaq, müraciət kağız üzərində yox, real nəticə ilə yekunlaşacaq.
Onun fəaliyyətində sosial həssas qruplara xüsusi diqqət mühüm yer tutur. Şəhid ailələrinin qayğı və ehtiyaclarının qarşılanması, qazilərin sosial problemlərinin həlli, onların müraciətlərinə həssas yanaşma Hüseyn Əfəndiyevin prioritet istiqamətlərindəndir. O, şəhid ailələrini yalnız rəsmi tədbirlərdə deyil, gündəlik həyatın müxtəlif anlarında da ziyarət edir, onların problemlərini dinləyir, dövlət tərəfindən nəzərdə tutulan dəstək mexanizmlərinin vaxtında və düzgün icrasına nəzarət edir. Qazilərin məşğulluq, tibbi və sosial məsələlərinin həllində göstərdiyi diqqət onun vətənpərvər mövqeyinin bariz nümunəsidir.
Vətənə bağlılıq və dövlətçilik ruhu Hüseyn Əfəndiyevin fəaliyyətinin əsas dayaqlarındandır. O, Azərbaycan dövlətinin güclənməsi və inkişafı naminə həyata keçirilən siyasəti ürəkdən dəstəkləyir və bu siyasətin yerlərdə uğurla icrasına çalışır. Cənab Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji kursun Yasamal rayonunda yüksək səviyyədə reallaşdırılması istiqamətində səylə çalışır, dövlət başçısının tapşırıq və tövsiyələrini rəhbər tutaraq sosial rifahın yüksəldilməsinə xidmət edən layihələrin icrasına önəm verir. Onun dövlət başçısına sədaqəti sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə özünü göstərir.
Abadlıq və quruculuq işləri Hüseyn Əfəndiyevin xüsusi diqqət ayırdığı sahələrdəndir. Rayonda həyata keçirilən yenidənqurma işləri, park və yaşıllıq zonalarının genişləndirilməsi, yaşayış məhəllələrinin müasir standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində aparılan işlər onun koordinasiyası ilə daha sistemli və planlı şəkildə icra olunur. O, şəhər mühitinin estetik və funksional baxımdan təkmilləşdirilməsini təkcə vizual dəyişiklik kimi deyil, sakinlərin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi kimi dəyərləndirir.
Hüseyn Əfəndiyev həm də kollektiv daxilində sağlam iş mühitinin formalaşdırılmasına önəm verən rəhbərdir. O, əməkdaşların məsuliyyətini artırmaqla yanaşı, onların təşəbbüslərini dəstəkləyir, hər bir struktur bölməsinin öz vəzifəsini dəqiq və vaxtında yerinə yetirməsini tələb edir. Bu isə idarəetmədə çevikliyi və effektivliyi artırır, görülən işlərin nəticələrini daha aydın şəkildə göstərir. Onun tələbkarlığı ədalət və obyektivliklə müşayiət olunur ki, bu da həm kollektiv, həm də ictimaiyyət tərəfindən müsbət qarşılanır.
Rayon ərazisində keçirilən ictimai-siyasi və mədəni tədbirlərin təşkilində də Hüseyn Əfəndiyevin rolu əhəmiyyətlidir. Dövlət bayramlarının, anım günlərinin, xüsusilə şəhidlərin xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili onun təşəbbüsü və nəzarəti ilə həyata keçirilir. Bu tədbirlərdə vətənpərvərlik ruhunun aşılanması, gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə bağlı böyüməsi istiqamətində atılan addımlar onun dövlətçilik mövqeyini daha da möhkəmləndirir.
Hüseyn Əfəndiyevin fəaliyyəti bir daha sübut edir ki, dövlət qulluğu yalnız vəzifə deyil, həm də vicdan məsuliyyətidir. O, hər bir qərarında rayon sakinlərinin rifahını, sosial ədaləti və dövlət maraqlarını əsas götürür. Yasamal rayonunda formalaşan sabitlik, nizam-intizam və sosial aktivlik onun və digər məsul şəxslərin koordinasiyalı fəaliyyətinin nəticəsidir. Onun iş üslubu göstərir ki, güclü dövlət idarəçiliyi yalnız sərt nəzarət deyil, həm də insan amilinə həssas yanaşma tələb edir.
Bu gün Yasamal rayonunda həyata keçirilən sosial-iqtisadi və humanitar layihələrin arxasında dayanan əsas prinsiplərdən biri məsuliyyətli rəhbərlik və dövlətə sədaqətdir. Hüseyn Əfəndiyev öz fəaliyyəti ilə bu prinsiplərin canlı daşıyıcısına çevrilib. O, həm dövlətin maraqlarını qoruyan, həm də vətəndaşın yanında olan idarəçi kimi Yasamalın ictimai həyatında mühüm yer tutur və bu xidmət yolu ilə dövlətçiliyə sadiqliyin, vətənə bağlılığın real nümunəsini nümayiş etdirir.