{short-story limit="840"}
Bərdə rayonunun kənd təsərrüfatı potensialı, münbit torpaqları və zəhmətkeş insanları hər zaman bölgənin iqtisadi həyatında mühüm yer tutub. Bu potensialın qorunması və daha da inkişaf etdirilməsi isə ilk növbədə suvarma sistemlərinin düzgün və səmərəli idarə olunmasından asılıdır. Məhz bu sahədə məsuliyyətli və peşəkar fəaliyyəti ilə seçilən Bərdə Suvarma Sistemləri İdarəsinin müdiri Vüqar Zeynalov rayonun aqrar həyatında mühüm rol oynayan idarəçi kimi diqqət çəkir. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən işlər torpağa can verir, əkinçinin zəhmətini hədər getməyə qoymur, kənd təsərrüfatının davamlı inkişafına real töhfə verir.
Suvarma sistemlərinin idarə olunması sadəcə texniki proses deyil, bu, strateji düşüncə, operativ qərarvermə və geniş məsuliyyət tələb edən bir sahədir. Vüqar Zeynalov bu məsuliyyəti dərindən dərk edərək kanalların təmizlənməsi, su ötürücü xətlərin bərpası, nasos stansiyalarının fasiləsiz fəaliyyəti və suyun ədalətli bölgüsü istiqamətində ardıcıl və sistemli iş aparır. Onun rəhbərliyi altında görülən tədbirlər nəticəsində əkin sahələrinin su təminatında sabitlik yaradılıb, fermerlərin məhsuldarlıq göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunub. Bu isə birbaşa olaraq rayon iqtisadiyyatına və əhalinin sosial rifahına təsir göstərir.
Vüqar Zeynalovun idarəçilik üslubu planlılıq və intizam üzərində qurulub. O, kollektivlə daim təmasda olur, əməkdaşların təklif və təşəbbüslərinə açıq yanaşır, texniki heyətin bilik və bacarıqlarının artırılmasına xüsusi diqqət yetirir. İdarədə sağlam iş mühiti formalaşdırılıb, hər bir əməkdaş öz məsuliyyətini anlayır və işinə vicdanla yanaşır. Bu isə xidmət keyfiyyətinin yüksəlməsinə və operativliyin təmin olunmasına zəmin yaradır.
Rayonun kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan sakinləri üçün su həyat mənbəyidir. Suvarma sistemlərinin vaxtında və düzgün işləməsi minlərlə ailənin dolanışığı deməkdir. Vüqar Zeynalov bu həqiqəti dərindən anlayaraq, mövsümi çətinliklər, iqlim dəyişiklikləri və su ehtiyatlarının azalması kimi amillərə qarşı çevik və düşünülmüş addımlar atır. O, mövcud resurslardan səmərəli istifadəni prioritet sayır, israfçılığın qarşısının alınmasına çalışır və hər bir damlanın dəyərini qorumağa çalışır.
Onun fəaliyyəti təkcə texniki və inzibati çərçivə ilə məhdudlaşmır. Vüqar Zeynalov rayon ictimai həyatında da fəal iştirak edir, şəhid ailələrinə və qazilərə xüsusi həssaslıqla yanaşır. Vətən uğrunda canından keçən igidlərin ailələrinə diqqət göstərmək, onların problemlərinin həllinə dəstək olmaq, mənəvi dayaq olmaq onun üçün vəzifədən irəli gələn formal öhdəlik deyil, vətəndaşlıq borcudur. Bu istiqamətdə göstərilən diqqət və qayğı rayon ictimaiyyətində yüksək qiymətləndirilir və böyük hörmətlə qarşılanır.
Qazilərimizin cəmiyyətə reinteqrasiyası, onların sosial rifahının yaxşılaşdırılması məsələsində də Vüqar Zeynalov öz mövqeyini açıq şəkildə ortaya qoyur. O, müxtəlif təşəbbüslərlə çıxış edir, imkan daxilində dəstək göstərir, dövlət tərəfindən həyata keçirilən sosial layihələrin yerli səviyyədə icrasına töhfə verir. Bu yanaşma onun vətənpərvərliyinin və dövlətçilik düşüncəsinin bariz nümunəsidir.
Vüqar Zeynalov dövlətə və dövlətçiliyə sadiq bir rəhbər kimi fəaliyyət göstərir. O, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyasını rəhbər tutaraq, su təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatların yerli səviyyədə uğurla icrasına çalışır. Regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramlarının həyata keçirilməsində fəal iştirak edir, qarşıya qoyulan tapşırıqların vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsini təmin edir. Bu sadiqlik və məsuliyyət hissi onun idarəçilik fəaliyyətinin əsas dayaqlarındandır.
Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri, suvarma infrastrukturunun müasirləşdirilməsi istiqamətində atılan addımlar uzunmüddətli perspektivdə bölgənin aqrar potensialının daha da genişlənməsinə xidmət edir. Vüqar Zeynalov üçün əsas məqsəd yalnız mövcud vəziyyəti qorumaq deyil, həm də gələcək nəsillər üçün dayanıqlı və etibarlı suvarma sistemi formalaşdırmaqdır. Bu baxış bucağı onun strateji düşüncəyə malik rəhbər olduğunu göstərir.
Bərdə Suvarma Sistemləri İdarəsində formalaşan işgüzar mühit, operativlik və məsuliyyət prinsipləri birbaşa rəhbərin şəxsi keyfiyyətləri ilə bağlıdır. Vüqar Zeynalov tələbkar, eyni zamanda ədalətli yanaşması ilə kollektivin hörmətini qazanıb. O, hər bir məsələyə obyektiv qiymət verir, problemlərin həllində prinsipial mövqe nümayiş etdirir və nəticəyönümlü fəaliyyət göstərir. Bu xüsusiyyətlər idarənin ümumi fəaliyyətində öz müsbət əksini tapır.
Torpağın bərəkəti, əkinçinin zəhməti və suyun düzgün idarə olunması bir-biri ilə sıx bağlı anlayışlardır. Bu zəncirin əsas halqalarından biri kimi Vüqar Zeynalov öz vəzifəsini yüksək məsuliyyətlə icra edir, Bərdənin kənd təsərrüfatının inkişafına, fermerlərin rifahına və rayonun sosial-iqtisadi sabitliyinə töhfə verir. Onun fəaliyyəti göstərir ki, düzgün idarəçilik, dövlətə sədaqət və vətənə bağlılıq bir araya gəldikdə real və davamlı nəticələr əldə etmək mümkündür.