Dövlətçilik və Sosial Məsuliyyətin Nümunəsi: “Bərdə-Çörək” ASC-nin İdarə Heyətinin Sədri Məhərrəm Şəfiyevin Çoxşaxəli Fəaliyyəti
Bərdə rayonunun sosial-iqtisadi həyatında mühüm rol oynayan “Bərdə-Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin idarə heyətinin sədri, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Şəfiyev uzun illərdir ki, məsuliyyətli rəhbər kimi həm istehsalat sahəsində, həm də ictimai müstəvidə dərin iz qoyan fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi altında müəssisə sadəcə çörək istehsal edən bir qurum kimi deyil, bölgənin ərzaq təhlükəsizliyinə töhfə verən, sabit məşğulluq yaradan və sosial həmrəyliyi gücləndirən strateji bir müəssisə kimi tanınır. Məhərrəm Şəfiyev rəhbər və alim olaraq iqtisadi biliklərini praktiki idarəçilik bacarığı ilə birləşdirərək müəssisənin dayanıqlı inkişafını təmin etmişdir.
İdarə heyətinin sədri kimi o, müəssisənin ümumi strategiyasının müəyyənləşdirilməsi, istehsal prosesinin səmərəli təşkili, keyfiyyətə nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və əmək kollektivinin sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində ardıcıl addımlar atır. Onun idarəetmə fəlsəfəsinin mərkəzində məsuliyyət, şəffaflıq və insan amili dayanır. Çörək istehsalı kimi həssas və strateji əhəmiyyətli bir sahədə sabitliyin qorunması, məhsulun keyfiyyətinin yüksək səviyyədə saxlanılması və əhalinin etimadının qazanılması Məhərrəm Şəfiyevin rəhbərlik üslubunun əsas göstəricilərindəndir.
İqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru kimi onun elmi baxışları müəssisənin idarə edilməsində aydın şəkildə hiss olunur. O, bazar münasibətlərinin dəyişkənliyini, xammal bazarındakı dalğalanmaları və istehlakçı tələbatının dinamikasını dərindən təhlil edərək düzgün qərarlar qəbul edir. Strateji planlaşdırma, resursların səmərəli bölgüsü və risklərin qabaqlayıcı şəkildə idarə olunması sayəsində “Bərdə-Çörək” ASC öz fəaliyyətini sabit və dayanıqlı şəkildə davam etdirir. Bu isə təkcə iqtisadi uğur deyil, həm də bölgə əhalisinin gündəlik tələbatının etibarlı şəkildə ödənilməsi deməkdir.
Məhərrəm Şəfiyev üçün rəhbərlik yalnız istehsal göstəriciləri ilə ölçülmür. O, əmək kollektivinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır, işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, onların peşəkar inkişafı və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması istiqamətində ardıcıl iş aparır. Onun təşəbbüsü ilə müəssisədə sağlam iş mühiti formalaşdırılmış, qarşılıqlı hörmət və etimad prinsipləri əsas götürülmüşdür. Bu yanaşma kollektivdə birlik ruhunu gücləndirərək müəssisənin ümumi fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir.
Onun fəaliyyəti yalnız iqtisadi sahə ilə məhdudlaşmır. Məhərrəm Şəfiyev şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı ilə də seçilir. O, Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinə mənəvi və maddi dəstəyin göstərilməsini özünün və rəhbərlik etdiyi qurumun vətəndaşlıq borcu hesab edir. Müxtəlif vaxtlarda şəhid ailələrinin ziyarət olunması, onların ehtiyaclarının öyrənilməsi və mümkün dəstəyin göstərilməsi onun humanist və vətənpərvər mövqeyinin bariz nümunəsidir. Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların məşğulluq imkanlarının artırılması istiqamətində göstərilən təşəbbüslər də onun sosial məsuliyyət anlayışının bir hissəsidir.
Vətənpərvərlik Məhərrəm Şəfiyevin həyat və fəaliyyət prinsipinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. O, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsini, milli maraqların qorunmasını və ölkənin iqtisadi qüdrətinin artırılmasını hər bir sahibkar və rəhbər üçün ali vəzifə hesab edir. Onun çıxış və mövqelərində Azərbaycan dövlətinə, onun inkişaf strategiyasına və milli birliyə sadiqlik açıq şəkildə ifadə olunur. O, cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi siyasəti yüksək qiymətləndirir və rəhbərlik etdiyi müəssisədə bu siyasətin prinsiplərinə uyğun fəaliyyət göstərməyə çalışır.
Dövlət başçısının müəyyən etdiyi inkişaf kursuna sadiqlik Məhərrəm Şəfiyevin idarəçilik fəaliyyətində konkret addımlarla özünü göstərir. Yerli istehsalın gücləndirilməsi, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması və regionların sosial-iqtisadi inkişafına töhfə verilməsi istiqamətində atılan addımlar onun dövlət strategiyası ilə uzlaşan baxışlarının nəticəsidir. O, hesab edir ki, hər bir müəssisə öz fəaliyyətində dövlətin ümumi inkişaf məqsədlərinə xidmət etməlidir və “Bərdə-Çörək” ASC də bu baxımdan öz missiyasını layiqincə yerinə yetirir.
Məhərrəm Şəfiyevin rəhbərliyi altında müəssisənin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, istehsal prosesinin modernləşdirilməsi və keyfiyyət standartlarının yüksəldilməsi istiqamətində mühüm işlər görülmüşdür. Müasir idarəetmə metodlarının tətbiqi, innovativ yanaşmaların təşviqi və iqtisadi səmərəliliyin artırılması onun strateji baxışının nəticəsidir. Bu yanaşma müəssisənin bazarda mövqeyini möhkəmləndirməklə yanaşı, istehlakçıların etimadını daha da artırmışdır.
Onun ictimai mövqeyi də diqqətəlayiqdir. Məhərrəm Şəfiyev müxtəlif sosial təşəbbüslərdə fəal iştirak edir, ehtiyacı olan ailələrə dəstək göstərir, xeyriyyə aksiyalarında yaxından iştirak edir. O, hesab edir ki, sahibkarlıq yalnız mənfəət əldə etmək deyil, həm də cəmiyyət qarşısında məsuliyyət daşımaq deməkdir. Bu yanaşma onu həm iş adamı, həm də ictimaiyyət arasında hörmət qazanan bir şəxsiyyət kimi tanıdır.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri Məhərrəm Şəfiyevin həm alim, həm rəhbər, həm də vətəndaş kimi formalaşmış bütöv şəxsiyyətini ortaya qoyur. O, iqtisadi biliklərini real sektorun inkişafına yönəldərək, dövlətçiliyə sədaqətini əməli fəaliyyəti ilə sübut edir, sosial həssas qruplara göstərdiyi diqqət və qayğı ilə insanpərvər mövqeyini nümayiş etdirir. “Bərdə-Çörək” ASC-nin bugünkü sabit və etibarlı fəaliyyəti də məhz bu ardıcıl, məsuliyyətli və dövlət maraqlarına əsaslanan idarəçilik xəttinin nəticəsidir.